Noc kostelů 2016

Hořice, bývalá synagoga, Noc kostelů 2016, Písničkáři Ze šuplíku
Hořice, bývalá synagoga, Noc kostelů 2016, Písničkáři Ze šuplíku

Noc kostelů jsme strávili v hořické synagoze, kde jsme zazpívali naše a několik cizích písniček. Všechny nesly jedno společné téma – láska. Písničky o lásce na mnoha úrovních a v mnoha podobách jsme sestavili do čtyřlístku lásky k rodičům, k partnerovi, k dětem a k Bohu.
Lásku mateřskou zastupovala písnička Ochranná křídla, která zazněla před diváky poprvé.
Ve svatostáncích už jsme měli tu čest zpívat několikrát, ještě nikdy ale takhle „nalehko“. Poprvé jsem měla na sobě jen šaty, bez několika vrstev oblečení, jak jsme zvyklí z vánočních koncertů a stejně lehce bylo i našim nástrojům, protože jsme se rozhodli hrát bez ozvučení.
Prostor synagogy nám to skvěle umožnil a dle reakce diváků soudím, že to nebylo na škodu. Přeci jen naši předci věděli jak stavět, aby jim stačil jen jejich hlas a zvuk nástrojů.
Přestože na kalendáři bylo 10.6., náš houslista hlásil zkřehlé prsty. Na jeho hře se to ale vůbec neprojevilo. Hynek ho co chvíli počastoval pochvalným pohledem, protože našim písničkám vdechl preciznost houslisty zvyklého hrát v orchestru, ale i lehkost zkušeného muzikanta, když s Hynkem vymýšleli na zkouškách nové aranže.
A tak jsem si opravdu vychutnala písničku Dotek, Ztráty a Smíření, ve kterých housle neuvěřitelně citlivě podbarvují slova a nebo dokonce na můj hlas odpovídají.
Po doznění přídavku jsme se ještě zúčastnili hezkého obřadu rozsvěcení svícnu, samozřejmě sedmiramenného, při kterém paní farářka Eliška Zapletalová četla modlitbu. A po ní už přišlo rozloučení židovským pozdravem, který bychom se měli stále snažit naplňovat: Šalom alejchem.

(Autor fotografií Michal Ludvík)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one × 4 =